Szorongásos zavarok (fóbiák, kényszer, pánik)
A szorongásos tünetek a leggyakrabban előforduló pszichés eredetű panaszok közé tartoznak. A szorongást, félelmet, idegességet mindannyian jól ismerjük. Ezek az érzelmek szervezetünk természetes reakciói új, váratlan, vagy megterhelő élethelyzetekben. Szorongást élhetünk át fontos teljesítményszituációkban, mint például vizsga vagy állásinterjú előtt, nyilvános szereplés alkalmával, vagy egyéb lelkileg megterhelő események következtében, mint például betegségek vagy társas konfliktusok.
Azonban érezhetjük magunkat feszültnek, idegesnek anélkül is, hogy tisztában lennénk a feszültség pontos okával. Ezt a körvonalazatlan, ismeretlen okú balsejtelmet hívjuk szorongásnak. A negatív érzelmet ugyanis nem a konkrét helyzetek, hanem azok értékelése váltja ki. Például egy párkapcsolat megszakadása (valós veszélyhelyzet) ugyanolyan szorongást válthat ki, mint az kapcsolat elvesztésétől való félelem (vélt veszélyhelyzet). A szorongás akkor nevezhető kórosnak, ha intenzitása kontrollálhatatlanná válik, és tartós stresszt okoz.
A szorongás egy diffúz, kellemetlen, felfokozott készültségi állapot, mely jellegzetes testi tünetekkel és irracionális félelemmel társul. Ezek következtében az egyén folyamatosan erős félelmet és szorongást él át, mely zavarja mindennapi tevékenységeinek elvégzésében, sőt szélsőséges esetben képtelenné válhat a normális életvezetésre.
- aggódás, félelem,
- a szerencsétlenség elővételezése, pesszimizmus,
- irritabilitás,
- koncentrációs nehézségek,
- deperszonalizáció,
- fáradtság,
- alvászavar,
- szexuális problémák,
- hideg, verítékes bőr,
- izzadás,
- remegés,
- szapora pulzus, légzés,
- kipirulás, elsápadás,
- hasmenés,
- mellkasi fájdalom stb.
- Fóbiák
- Agorafóbia
- Szociális fóbia
- Meghatározott, specifikus fóbia
- Pánikzavar
- Generalizált szorongás
Nem csak maga a szorongás, hanem az annak megszüntetésére irányuló viselkedések, a nem megfelelő szorongásoldás is okozhat problémákat. Gyakori a szorongás tüneteinek enyhítési kísérleteként kialakuló túlzott alkohol vagy gyógyszer használat és függőség, vagy a szorongást keltő helyzetek mesterséges elkerülése. Mivel a szorongásos tünetek terápiával enyhíthetők, megszüntethetők, ezért érdemes tartós fennállásuk esetén segítségért szakképzett klinikai szakpszichológus, vagy pszichoterapeuta szakemberhez fordulni.